KIA Soul 1.6L 7AT FWD (201 HP)
2018–2022
198
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1591cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 198bhp |
| Power | 147.8kW |
| Torque | 264Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4196mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1600mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1377kg |
| Boot Capacity | 674L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |