KIA Soul 1.6L CRDi 5MT (126 HP)
2008–2013
125
bhp
Power
11.3
s
0–100 km/h
46.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1582cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 125bhp |
| Power | 93kW |
| Torque | 255Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.3s |
| Top Speed | 182km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 46.1mpg |
| Combined | 5.1L/100km |
| Fuel Tank | 48L |
Dimensions & Weight
| Length | 4105mm |
| Width | 1786mm |
| Height | 1610mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Kerb Weight | 1270kg |
| Boot Capacity | 221L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |