KIA Soul 1.6L CRDi 5MT (128 HP)
2008–2013
126
bhp
Power
11.3
s
0–100 km/h
111
mph
Top Speed
45.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1582cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 126bhp |
| Power | 94kW |
| Torque | 260Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.3s |
| Top Speed | 179km/h |
| Top Speed | 111mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 45.2mpg |
| Combined | 5.2L/100km |
| Urban | 6.3L/100km |
| Extra-Urban | 4.6L/100km |
| Fuel Tank | 48L |
Dimensions & Weight
| Length | 4105mm |
| Width | 1786mm |
| Height | 1610mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Kerb Weight | 1245kg |
| Boot Capacity | 221L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |