KIA Soul 1.6L GDI 6AT (140 HP)
2008–2013
138
bhp
Power
10.9
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
32.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1591cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 165Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.9s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.7mpg |
| Combined | 7.2L/100km |
| Urban | 9.6L/100km |
| Extra-Urban | 5.9L/100km |
| Fuel Tank | 48L |
Dimensions & Weight
| Length | 4105mm |
| Width | 1786mm |
| Height | 1610mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Kerb Weight | 1260kg |
| Boot Capacity | 221L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |