KIA Soul 1.6L GDI 6MT (140 HP)
2008–2013
138
bhp
Power
10.4
s
0–100 km/h
114
mph
Top Speed
36.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1591cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 165Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.4s |
| Top Speed | 183km/h |
| Top Speed | 114mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.8mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
| Urban | 7.7L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
| Fuel Tank | 48L |
Dimensions & Weight
| Length | 4105mm |
| Width | 1786mm |
| Height | 1610mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Kerb Weight | 1245kg |
| Boot Capacity | 221L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |