KIA Soul 2.0L 6MT FWD (147 HP)
2018–2022
145
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1999cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 145bhp |
| Power | 108.1kW |
| Torque | 179Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4196mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1600mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1271kg |
| Boot Capacity | 674L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |