KIA Sportage HEV EX 1.6L GDI 6AT AWD (227 HP)
2022–
175
bhp
Power
38
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 175bhp |
| Power | 130.2kW |
| Torque | 264Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 38mpg |
| Combined | 6.2L/100km |
| Urban | 6.2L/100km |
| Extra-Urban | 6.2L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4661mm |
| Width | 1864mm |
| Height | 1661mm |
| Wheelbase | 2756mm |
| Kerb Weight | 1693kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/60 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |