KIA Sportage 1.6L GDI FWD 6MT (135 HP)
2013–2015
133
bhp
Power
11.5
s
0–100 km/h
111
mph
Top Speed
34.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1591cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 133bhp |
| Power | 99.3kW |
| Torque | 164Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.5s |
| Top Speed | 179km/h |
| Top Speed | 111mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.6mpg |
| Combined | 6.8L/100km |
| Urban | 8.2L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4440mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1636mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1380kg |
| Boot Capacity | 739L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |