KIA Sportage 1.6L HEV 6AT (226 HP)
2021–
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4481mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1636mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1499kg |
| Boot Capacity | 869L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Disc |