KIA Sportage 1.7L DSL FWD 6MT (116 HP)
2010–2013
114
bhp
Power
11.9
s
0–100 km/h
107
mph
Top Speed
43
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1685cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 260Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.9s |
| Top Speed | 172km/h |
| Top Speed | 107mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 43mpg |
| Combined | 5.5L/100km |
| Urban | 6.5L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4440mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1636mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1490kg |
| Boot Capacity | 739L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/70 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Disc (355Mm 2Wd/381Mm Awd) |