KIA Sportage 2.0L 16V 5MT (141 HP)
2008–2010
139
bhp
Power
10.4
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
29.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1975cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 139bhp |
| Power | 104kW |
| Torque | 184Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.4s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.4mpg |
| Combined | 8L/100km |
| Urban | 10.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.6L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4351mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1694mm |
| Wheelbase | 2629mm |
| Kerb Weight | 1442kg |
| Boot Capacity | 391L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |