KIA Sportage 2.0L CRDi 6MT (150 HP)
2008–2010
148
bhp
Power
11.1
s
0–100 km/h
111
mph
Top Speed
33.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1991cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 304Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.1s |
| Top Speed | 179km/h |
| Top Speed | 111mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.6mpg |
| Combined | 7L/100km |
| Urban | 8.8L/100km |
| Extra-Urban | 5.9L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4351mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1694mm |
| Wheelbase | 2629mm |
| Kerb Weight | 1565kg |
| Boot Capacity | 391L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |