KIA Sportage 2.0L CRDi AWD 6AT (136 HP)
2013–2015
134
bhp
Power
12.1
s
0–100 km/h
113
mph
Top Speed
34.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 373Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 12.1s |
| Top Speed | 182km/h |
| Top Speed | 113mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.1mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
| Urban | 8.7L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4440mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1636mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1676kg |
| Boot Capacity | 739L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |