KIA Sportage 2.0L DSL 6AT AWD (184 HP)
2010–2013
181
bhp
Power
9.8
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
33
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1955cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 181bhp |
| Power | 135kW |
| Torque | 392Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 9.8s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Urban | 9L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4440mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1636mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1600kg |
| Boot Capacity | 739L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/70 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Disc (355Mm 2Wd/381Mm Awd) |