KIA Sportage 2.0L DSL 6MT AWD (136 HP)
2010–2013
134
bhp
Power
11
s
0–100 km/h
113
mph
Top Speed
41
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1955cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 11s |
| Top Speed | 182km/h |
| Top Speed | 113mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 41mpg |
| Combined | 5.7L/100km |
| Urban | 6.7L/100km |
| Extra-Urban | 5.1L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4440mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1636mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1600kg |
| Boot Capacity | 739L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/70 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Disc |
| Rear Brakes | Disc (355Mm 2Wd/381Mm Awd) |