KIA Sportage 2.0L GDI AWD 6AT (166 HP)
2013–2015
164
bhp
Power
11
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
28.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 164bhp |
| Power | 122.1kW |
| Torque | 205Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 11s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.3mpg |
| Combined | 8.3L/100km |
| Urban | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 6.6L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4440mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1636mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1544kg |
| Boot Capacity | 739L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/6 0R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |