KIA Sportage 2.4L 6AT (181 HP)
2021–
178
bhp
Power
Engine
| Displacement | 2359cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 178bhp |
| Power | 133.1kW |
| Torque | 237Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4481mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1636mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1499kg |
| Boot Capacity | 869L |