KIA Sportage 2.4L MPI 6AT FWD (176 HP)
2010–2013
173
bhp
Power
9.7
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2359cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 173bhp |
| Power | 129kW |
| Torque | 228Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.7s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Urban | 10.7L/100km |
| Extra-Urban | 7.4L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4440mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1636mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1445kg |
| Boot Capacity | 739L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Disc |
| Rear Brakes | Disc (355Mm 2Wd/381Mm Awd) |