KIA Stinger 3.3L V6 8AT AWD (368 HP)
2021–
363
bhp
Power
167
mph
Top Speed
20
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3342cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 363bhp |
| Power | 270.7kW |
| Torque | 510Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| Top Speed | 269km/h |
| Top Speed | 167mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20mpg |
| Combined | 11.8L/100km |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4831mm |
| Width | 1869mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2906mm |
| Boot Capacity | 660L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P225/40R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |