KIA Telluride 3.8L V6 8AT AWD (291 HP)
2019–2022
287
bhp
Power
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3778cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 287bhp |
| Power | 214kW |
| Torque | 355Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Combined | 11.2L/100km |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 5001mm |
| Width | 1989mm |
| Height | 1750mm |
| Wheelbase | 2901mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/60 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |