KIA Venga 1.4L 5MT FWD (90 HP)
2009–2014
89
bhp
Power
12.8
s
0–100 km/h
104
mph
Top Speed
37.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1396cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 137Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.8s |
| Top Speed | 167km/h |
| Top Speed | 104mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.9mpg |
| Combined | 6.2L/100km |
| Urban | 7.5L/100km |
| Extra-Urban | 5.5L/100km |
| Fuel Tank | 48L |
Dimensions & Weight
| Length | 4067mm |
| Width | 1765mm |
| Height | 1600mm |
| Wheelbase | 2614mm |
| Kerb Weight | 1178kg |
| Boot Capacity | 311L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |