KIA Venga 1.6L CRDi 6MT FWD (115 HP)
2014–2019
113
bhp
Power
11.5
s
0–100 km/h
113
mph
Top Speed
53.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1582cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 113bhp |
| Power | 84.6kW |
| Torque | 260Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.5s |
| Top Speed | 182km/h |
| Top Speed | 113mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 53.5mpg |
| Combined | 4.4L/100km |
| Urban | 5.1L/100km |
| Extra-Urban | 4L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4074mm |
| Width | 1765mm |
| Height | 1600mm |
| Wheelbase | 2616mm |
| Kerb Weight | 1356kg |
| Boot Capacity | 439L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |