KIA Venga 1.6L CVT FWD (125 HP)
2009–2014
123
bhp
Power
12.2
s
0–100 km/h
111
mph
Top Speed
33.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1591cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 123bhp |
| Power | 92kW |
| Torque | 156Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.2s |
| Top Speed | 179km/h |
| Top Speed | 111mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.6mpg |
| Combined | 7L/100km |
| Urban | 9L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
| Fuel Tank | 48L |
Dimensions & Weight
| Length | 4067mm |
| Width | 1765mm |
| Height | 1600mm |
| Wheelbase | 2614mm |
| Kerb Weight | 1294kg |
| Boot Capacity | 311L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |