KIA Venga 1.6L CVVT 4AT FWD (124 HP)
2014–2019
122
bhp
Power
12.2
s
0–100 km/h
111
mph
Top Speed
36.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1591cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 122bhp |
| Power | 91.2kW |
| Torque | 156Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.2s |
| Top Speed | 179km/h |
| Top Speed | 111mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.2mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
| Urban | 8.3L/100km |
| Extra-Urban | 5.5L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4074mm |
| Width | 1765mm |
| Height | 1600mm |
| Wheelbase | 2616mm |
| Kerb Weight | 1169kg |
| Boot Capacity | 439L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |