KIA XCeed 1.0L T-GDi 6MT FWD (120 HP)
118
bhp
Power
11.3
s
0–100 km/h
116
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 998cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 118bhp |
| Power | 88.3kW |
| Torque | 172Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.3s |
| Top Speed | 187km/h |
| Top Speed | 116mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4394mm |
| Width | 1826mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1275kg |
| Boot Capacity | 425L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |