KIA XCeed 1.4L T-GDi 7AT FWD (140 HP)
138
bhp
Power
9.5
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1353cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 242Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.5s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4394mm |
| Width | 1826mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1300kg |
| Boot Capacity | 425L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |