KIA XCeed 1.6L CRDi Smartstream 6MT FWD (115 HP)
113
bhp
Power
11.4
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 113bhp |
| Power | 84.6kW |
| Torque | 280Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.4s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4394mm |
| Width | 1826mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1340kg |
| Boot Capacity | 425L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |