KIA XCeed GT 1.6L T-GDi 7AT (201 HP)
2022–
198
bhp
Power
Engine
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 198bhp |
| Power | 147.8kW |
| Torque | 265Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
Dimensions & Weight
| Length | 4394mm |
| Height | 1496mm |
| Boot Capacity | 425L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |