KOENIGSEGG Agera RS 5.0L V8 7AT (1,176 HP)
2015–2016
1160
bhp
Power
275
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 5065cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 1160bhp |
| Power | 865kW |
| Torque | 1001Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 443km/h |
| Top Speed | 275mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 82L |
Dimensions & Weight
| Length | 4293mm |
| Width | 2050mm |
| Height | 1120mm |
| Wheelbase | 2662mm |
| Kerb Weight | 1395kg |
| Boot Capacity | 150L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/35 R19 || 345/30 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |