KOENIGSEGG Agera S 5.0 V8 7AT (1,130 HP)
2013–2014
1114
bhp
Power
2.9
s
0–100 km/h
273
mph
Top Speed
16
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5065cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 1114bhp |
| Power | 831kW |
| Torque | 1100Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 2.9s |
| Top Speed | 439km/h |
| Top Speed | 273mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16mpg |
| Combined | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 12.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4293mm |
| Width | 1996mm |
| Height | 1120mm |
| Wheelbase | 2662mm |
| Kerb Weight | 1415kg |
| Boot Capacity | 119L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/35 R19 || 345/30 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |