KOENIGSEGG Agera 5.0 V8 7AT (910 HP)
2010–2014
947
bhp
Power
2.8
s
0–100 km/h
261
mph
Top Speed
16
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5065cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 947bhp |
| Power | 706kW |
| Torque | 1100Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 2.8s |
| Top Speed | 420km/h |
| Top Speed | 261mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16mpg |
| Combined | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 12.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4293mm |
| Width | 1996mm |
| Height | 1120mm |
| Wheelbase | 2662mm |
| Kerb Weight | 1435kg |
| Boot Capacity | 119L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/35 X 19 Y || 345/30 X 20 Y |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |