KOENIGSEGG CC8S 4.7 V8 6MT (655 HP)
2002–2005
646
bhp
Power
3.2
s
0–100 km/h
240
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 4700cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 646bhp |
| Power | 482kW |
| Torque | 752Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.2s |
| Top Speed | 386km/h |
| Top Speed | 240mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4191mm |
| Width | 1989mm |
| Height | 1069mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Kerb Weight | 1175kg |
| Boot Capacity | 119L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/40 Zr 18 || 335/30 Zr 20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |