KOENIGSEGG CCR 4.7 V8 6MT (806 HP)
2004–2006
806
bhp
Power
3.2
s
0–100 km/h
245
mph
Top Speed
13.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4700cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 806bhp |
| Power | 601kW |
| Torque | 921Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.2s |
| Top Speed | 394km/h |
| Top Speed | 245mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 13.8mpg |
| Combined | 17L/100km |
| Urban | 22L/100km |
| Extra-Urban | 13L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4191mm |
| Width | 1989mm |
| Height | 1069mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Kerb Weight | 1180kg |
| Boot Capacity | 119L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/40 R 19 || 335/30 X 20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |