KOENIGSEGG CCXR 4.7 V8 6MT (1032 HP)
2007–2010
1018
bhp
Power
3.1
s
0–100 km/h
250
mph
Top Speed
10.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4700cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 1018bhp |
| Power | 759kW |
| Torque | 1060Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.1s |
| Top Speed | 402km/h |
| Top Speed | 250mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 10.7mpg |
| Combined | 22L/100km |
| Urban | 26.1L/100km |
| Extra-Urban | 18.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4293mm |
| Width | 1996mm |
| Height | 1120mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Kerb Weight | 1280kg |
| Boot Capacity | 119L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/35 R19 || 335/30 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |