KOENIGSEGG Gemera 2.0L AWD (1723 HP)
2020–
1.9
s
0–100 km/h
249
mph
Top Speed
Engine
| Cylinders | 3 |
Performance
| 0–100 km/h | 1.9s |
| Top Speed | 401km/h |
| Top Speed | 249mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4976mm |
| Width | 1989mm |
| Height | 1295mm |
| Wheelbase | 3000mm |
| Kerb Weight | 1715kg |
| Boot Capacity | 201L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 295/30/Zr21 // 317/30/Zr22 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |