KOENIGSEGG Jesko 5.0L V8 9AT AWD (1280 HP)
1262
bhp
Power
Engine
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 1262bhp |
| Power | 941.4kW |
| Torque | 1500Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
Dimensions & Weight
| Length | 4610mm |
| Width | 2029mm |
| Height | 1209mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1420kg |
| Boot Capacity | 150L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/35 – 20 // 325/30 – 21 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |