KOENIGSEGG One:1 5.0L V8 7AT (1,360 HP)
2014–2015
1341
bhp
Power
2.8
s
0–100 km/h
281
mph
Top Speed
16
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5065cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 1341bhp |
| Power | 1000kW |
| Torque | 1371Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 2.8s |
| Top Speed | 452km/h |
| Top Speed | 281mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16mpg |
| Combined | 14.7L/100km |
| Fuel Tank | 73L |
Dimensions & Weight
| Length | 4501mm |
| Width | 2060mm |
| Height | 1151mm |
| Wheelbase | 2662mm |
| Kerb Weight | 1360kg |
| Boot Capacity | 71L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/35 R19 || 345/30 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |