KTM X-Bow GT 2.0 6MT (285 HP)
2013–
281
bhp
Power
4.1
s
0–100 km/h
144
mph
Top Speed
28.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 281bhp |
| Power | 209.6kW |
| Torque | 420Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.1s |
| Top Speed | 232km/h |
| Top Speed | 144mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.3mpg |
| Combined | 8.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3739mm |
| Width | 1915mm |
| Height | 1201mm |
| Wheelbase | 2431mm |
| Kerb Weight | 847kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/40 R17 || 255/35 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |