LADA NIVA 1.6L 5MT AWD (77 HP)
1976–
76
bhp
Power
23
s
0–100 km/h
82
mph
Top Speed
20.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1568cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 76bhp |
| Power | 57kW |
| Torque | 120Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 23s |
| Top Speed | 132km/h |
| Top Speed | 82mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.3mpg |
| Combined | 11.6L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3739mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1641mm |
| Wheelbase | 2200mm |
| Kerb Weight | 1150kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70Sr16 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |