LADA NIVA 1.7i 5MT AWD (84 HP)
1976–
83
bhp
Power
22
s
0–100 km/h
22.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1690cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 83bhp |
| Power | 62kW |
| Torque | 137Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 22s |
| Top Speed | 137km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.2mpg |
| Combined | 10.6L/100km |
| Urban | 13.2L/100km |
| Extra-Urban | 9L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3739mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1641mm |
| Wheelbase | 2200mm |
| Kerb Weight | 1210kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70Sr16 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |