LADA NIVA 1.9L D 5MT AWD (65 HP)
1976–
64
bhp
Power
25
s
0–100 km/h
30.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1905cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 64bhp |
| Power | 48kW |
| Torque | 122Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 25s |
| Top Speed | 125km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.1mpg |
| Combined | 7.8L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3739mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1641mm |
| Wheelbase | 2200mm |
| Kerb Weight | 1240kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70Sr16 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |