LADA Nova Combi 1.5
1985–1998
74
bhp
Power
17
s
0–100 km/h
93
mph
Top Speed
27
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1451cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 117Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 17s |
| Top Speed | 150km/h |
| Top Speed | 93mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27mpg |
| Combined | 8.7L/100km |
| Urban | 9.2L/100km |
| Extra-Urban | 7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4115mm |
| Width | 1621mm |
| Height | 1458mm |
| Wheelbase | 2423mm |
| Kerb Weight | 1050kg |
| Boot Capacity | 343L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165 R13S |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |