LADA Nova 1.2L 4 MT RWD (60 HP)
1981–1994
59
bhp
Power
20
s
0–100 km/h
87
mph
Top Speed
25.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1189cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 59bhp |
| Power | 44kW |
| Torque | 87Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 20s |
| Top Speed | 140km/h |
| Top Speed | 87mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.6mpg |
| Combined | 9.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4130mm |
| Width | 1621mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2423mm |
| Kerb Weight | 995kg |
| Boot Capacity | 379L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165 R13S |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |