LADA Nova 1.3L 4MT RWD (65 HP)
1981–1994
64
bhp
Power
18
s
0–100 km/h
26.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1294cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 64bhp |
| Power | 48kW |
| Torque | 96Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 18s |
| Top Speed | 148km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.4mpg |
| Combined | 8.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4130mm |
| Width | 1621mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2423mm |
| Kerb Weight | 995kg |
| Boot Capacity | 379L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165 R13S |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |