LADA Nova 1.5L 4MT RWD (75 HP)
1981–1994
74
bhp
Power
17
s
0–100 km/h
89
mph
Top Speed
26.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1452cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 108Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 17s |
| Top Speed | 143km/h |
| Top Speed | 89mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.7mpg |
| Combined | 8.8L/100km |
| Urban | 9.6L/100km |
| Extra-Urban | 7.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4130mm |
| Width | 1621mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2423mm |
| Kerb Weight | 976kg |
| Boot Capacity | 379L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165 R13S |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |