LADA Priora 1.6L 5MT (98 HP)
2008–2018
97
bhp
Power
10.5
s
0–100 km/h
116
mph
Top Speed
34.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1596cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 97bhp |
| Power | 72.1kW |
| Torque | 145Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.5s |
| Top Speed | 187km/h |
| Top Speed | 116mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.1mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
| Fuel Tank | 43L |
Dimensions & Weight
| Length | 4351mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2492mm |
| Kerb Weight | 1088kg |
| Boot Capacity | 430L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 Hr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |