LADA Samara 4 Doors 1.5L 5MT FWD (72 HP)
1984–2004
71
bhp
Power
15
s
0–100 km/h
95
mph
Top Speed
31.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1499cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 71bhp |
| Power | 53kW |
| Torque | 110Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15s |
| Top Speed | 153km/h |
| Top Speed | 95mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.8mpg |
| Combined | 7.4L/100km |
| Fuel Tank | 43L |
Dimensions & Weight
| Length | 4206mm |
| Width | 1621mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2461mm |
| Kerb Weight | 950kg |
| Boot Capacity | 365L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70 R13S |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |