LADA Samara 5 Doors 1.5i 5MT FWD (72 HP)
1984–
71
bhp
Power
14
s
0–100 km/h
31.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1499cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 71bhp |
| Power | 53kW |
| Torque | 118Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14s |
| Top Speed | 160km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.4mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
| Fuel Tank | 43L |
Dimensions & Weight
| Length | 4001mm |
| Width | 1621mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2461mm |
| Kerb Weight | 930kg |
| Boot Capacity | 272L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |