LAMBORGHINI 350 GT 3.5L V12 5MT (260 HP)
1964–1966
267
bhp
Power
6.5
s
0–100 km/h
152
mph
Top Speed
16.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3464cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 267bhp |
| Power | 199kW |
| Torque | 340Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.5s |
| Top Speed | 245km/h |
| Top Speed | 152mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16.8mpg |
| Combined | 14L/100km |
| Urban | 17.4L/100km |
| Extra-Urban | 12.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4638mm |
| Width | 1730mm |
| Height | 1227mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Kerb Weight | 1297kg |
| Boot Capacity | 241L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | Hs 205/15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |