LAMBORGHINI 350 GTS 3.5 V12
1965–
267
bhp
Power
6.6
s
0–100 km/h
150
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 3464cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 267bhp |
| Power | 199kW |
| Torque | 340Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.6s |
| Top Speed | 241km/h |
| Top Speed | 150mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4638mm |
| Width | 1730mm |
| Height | 1227mm |
| Wheelbase | 2550mm |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |